Lystfiskeri er fortsat en af Danmarks helt store friluftsaktiviteter. En ny opgørelse estimerer, at der er 567.900 danske lystfiskere – defineret som personer, der fisker en eller flere gange om året ved danske kyster, åer og søer, på havet eller i put & take søer.
Mere end halvdelen af lystfiskerne fisker udelukkende i put & take fiskesøer, hvor man ikke behøver det nationale fisketegn for at kunne fiske.
For lystfiskeren handler det om oplevelser i naturen, spænding, kammeratskab og rekreation. Men lystfiskeri er også en del af den grønne outdoor- og oplevelsesøkonomi. Når man er lystfisker skal der købes grej, waders, fiskestænger og tøj, og det løber op. En dansk lystfisker bruger i gennemsnit 3.100 kr. om året på sin hobby, og det samlede forbrug nærmer sig dermed 2 mia. kr. om året.
Dertil kommer det forbrug som 232.000 udenlandske lystfiskerturister hvert år lægger i Danmark.

Det er brancheforeningen Dansk Lystfiskeri og Den nationale strategi for lystfiskeri, der står bag den nye opgørelse. Her glæder man sig over danskeres store fiskeinteresse:
– At vi stadigvæk har så mange lystfiskere i disse år, hvor
fiskebestandene i de indre farvande er hårdt pressede,
viser med al tydelighed, at danskerne bare VIL ud i naturen
med fiskestangen. Lystfiskeri er for mange en vigtig del af at
leve det gode liv, siger Peter Lyngby, bestyrelsesformand i
brancheforeningen Dansk Lystfiskeri.
Arne Kvist Rønnest, projektchef for national strategi for
lystfiskeri, supplerer:
– Danmark er fra naturens hånd et fantastisk lystfisker-land,
med et stort potentiale for national og international lystfiskerturisme.
Men det kræver, at vi fremover passer meget
bedre på vandnaturen og sætter fart på at genoprette
habitater og fiskepladser.